Kutsika valik

 

Enne rodeesia ridgebacki (RR) kutsika võtmist mõtle natuke ja veendu, kas seda tõugu koer sobib kokku sinu iseloomu, elustiili ja perekonnaga. Kas sul on:
- piisavalt suur aed (RR saab edukalt pidada ka korteris eeldusel, et koerale võimaldatake IGA päev vähemalt 2 tundi ilma rihmata, st vabalt jooksmist/jalutamist)
- teadmised oma kodukohas kehtivatest koera pidamise reeglitest

- aega, aega ja veel kord aega kutsikaga tegelemiseks

- piisavalt rahalisi vahendeid katmaks koera toidu, veterinaari külastamisega jms seotud kulud
- teadmine, et RR vajab elementaarset kuulekuskoolitust ja palju sotsialiseerimist
- lapsed, kes respekteerivad koera kui elusolendit, ega kohtle teda mänguasjana

- palju kannatust ja huumorimeelt tegelemaks kutsikaga, kes võib närida su kingad, riided (mustad riided, ellkõige sokid!!! on eriti popid), teeb pahandust sinu aias ja majas

OK, kui sa oled nõus kõige ülaltooduga, asume järgmise sammu juurde – kutsika valik.

Enne kutsikate juurde minemist (kui juba seal oled, armud nendesse abitutesse koerabeebidesse silmapilkselt soovides koheselt ühe nendest armsatest endaga kassa võtta), tee palju eeltööd, helista kasvatajale ja uuri kutsikate vanemate, iseloomu, tervise jms kohta. Hea mõte oleks kontakteeruga mitme kasvatajaga, ära pelga küsida ning samas ära tunne ennast pahast kui kasvataja uurib sinu kohta. Iga vastutustundliku kasvataja unistus on leida oma kutsikatele just see õige kodu ja perekond. Pahasi on siis, kui kasvataja ei tunne huvi, kellele oma kutsikad müüb.

Sa võtad omale koerast „elukaaslase“ vähemalt 12 aastaks, seega tee valik väga hoolikat. Kuidas? RRe on väga erinevat tüüpi, erineva välimusega, iseloomuga ...on väga elavaid koeri, kes armastavad uusi kohi, kogemusi, tutvumist uute inimestega,  samas on ülirahulikke koeri, kes tunnevad end hästi ja turvaliselt sinu diivanil (või voodis!?), ootavad silitusi ja poputamist – milline tüüp sobib sinu ellu paremini?

Standardi kohaselt peaks ühe RR iseloom olema – „väärikas, intelligentne, võõraste suhtes umbusklik, kuid kindlasti mitte agressiivne ega arg“ – jah, mõned koerad on tõepoolest sellised, aga paljud mitte. Seega uuri kasvatajalt kutsika vanemate, vanavanemate ja pesakonnakaaslaste iseloomu kohta, aga ka seda, millise iseloomuga kutsikas käesoleval hetkel on. Tutvu kutsikate vanematega (kutsikate ema võib kutsikate juuresolekul näidata välja liigest katisevalmidust, see on normaalne ega ole agressioon, seega tutvu emmega kutsikatest eraldi). Kahjuks ei ole alati võimalik näha kutsikate isa, viimasel ajal kasutatatake palju kunstlikku viljastamast ning uhke issi võib elada hoopis üle ookeani Austraalias, Aafrikas vm (et ikka veelgi suurepärasemaid järglasi saada). Sellegipoolest peaks kasvataja sulle andma täpset infot isaskoera ja tema omanike kohta.

Standardi järgi varieerub RR värv heledast nisuvärvist punase nisuvärvini, on koeri musta maskiga või maskita, musta või pruuni ninapeegliga, erineva kõrguse, luustiku ja kaaluga. Ürita näha võimalikult palju erinevat tüüpi RRe, jõudmaks järeldusele, milline tüüp just sulle kõige meelepärasem on. Kui soovid näituse- ja aretusperspektiiviga koera, peaksid valiku tegemisel olema eriti hoolikas, saamaks kõrgekvaliteediline suurepärase sugupuuga kutsikas. Maini seda kindlasti kasvatajale, ta aitab!

Ole valmis oma uut perekonnaliiget ootama, paljudel kasvatajatel on vaid 1 või 2 planeeritud pesakonda aastas ning kutsikad võivad olla ette broneeritud. Palu ennast panna kirja ootelehele. Kui oled leidnud endale meelepärase kasvataja ja RR tüübi, väärib kutsikas ootamist!!!Amashutu kutsikad - oktoober-november 2005